This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Moja ulicaCiekawe obiektyZniszczenia 1945FortyfikacjePowodzieŚląski RzymPanoramy

Jeśli do odwiedzenia tego serwisu skłoniło Cię zainteresowanie naszym miastem, zapraszam do wędrówki jego ulicami. Nie szukaj tutaj opracowań historycznych. Pozwólmy przemówić obrazom. Spośród setek fotografii i rycin, gromadzonych przez wielu mieszkańców Nysy, na razie zamieściłam tylko te, które w pierwszej chwili wywarły na mnie największe wrażenie.

Nysa - nawiedzona w swych dziejach przez kilkadziesiąt wielkich powodzi, dwa odnotowane w jej historii trzęsienia ziemi; trawiona pożarami, ciągle fortyfikowana, burzona i odbudowywana; dziesiątkowana zarazą i na nowo kolonizowana - wielokrotnie zmieniała swój wizerunek. Burzliwe dzieje miasta dokumentują ryciny, pocztówki, a przede wszystkim zadziwiająca liczba fotografii znajdujących się głównie w prywatnych zbiorach jego dawnych i obecnych mieszkańców.

Dziś, w dobie powszechnej fotografii i ogólnie dostępnej techniki cyfrowej, własną dokumentację dziejów naszego miasta tworzy lub gromadzi wielu z nas. Powstają liczne kolekcje o różnorodnej formie, dzięki czemu rośnie prawdopodobieństwo ich przetrwania. Powszechne zainteresowanie dawną Nysą leży w interesie jej mieszkańców, stanowi ważny element kulturowy i jest wspólnym dziedzictwem zarówno naszym, jak i tych, których losy były kiedykolwiek z nią związane.

Uwolnijmy więc swoje zbiory - przecież powstały dla naszych oczu...

Mapa SerwisuAktualizacjePodziękowaniaKontakt

Strona główna