This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Moja ulicaCiekawe obiektyZniszczenia 1945FortyfikacjePowodzieŚląski RzymPanoramy
Fotografie
 
O znaczeniu średniowiecznej Nysy dobitnie świadczą jej zaawansowane fortyfikacje. Na starych rytach wygląda ona pięknie i groźnie zza osłony licznych baszt spiętych wysokimi murami, obejmujących ją ciasnym pierścieniem. Dwa mosty na rzece oraz gęsta zabudowa z mnogością kościołów i wspaniałą wieżą ratusza dają świadectwo zamożności jej mieszkańców.
Z upływem czasu zmieniały się obronne budowle miasta, lecz nie miejsce tutaj na powielanie szczegółowych opracowań, dotyczących tej materii. Należy jednak zaznaczyć, że o ile istnienie średniowiecznych umocnień podnosiło prestiż miasta, o tyle otoczenie śródmieścia przez Austriaków w latach 1643 - 1656 niezwykle rozbudowanym systemem fortyfikacji zahamowało jego rozwój na blisko dwieście pięćdziesiąt lat. Nysa, z ośrodka wiodącego w tej części Śląska, została zepchnięta do roli wyłącznie militarnej, opóźniając się gospodarczo nawet w stosunku do wielu mniejszych miast. Państwo pruskie po zajęciu Śląska w 1742 r. rozpoczęło kolejny etap budowy nyskich fortyfikacji, otaczając miasto zewnętrznym, oddalonym od śródmieścia łańcuchem umocnień. Z Nysy uczyniono twierdzę.
Żeby uświadomić sobie ogrom pracy i kosztów poniesionych przy budowie pruskich fortyfikacji, warto poświęcić pogodny dzień na rowerową wycieczkę, by przyjrzeć się im z bliska. Ciągną się one kilkukilometrowym pasmem fortów, redut i bastionów; ogarniają miasto od północy po krawędzi wysokich wzgórz, aby - po zejściu nad rzekę - otoczyć je od wschodu i południa zygzakami zewnętrznej fosy i górujących nad nią flesz. Warto zabrać ze sobą współczesny plan miasta oraz trochę dawnych fotografii, aby odszukać i stanąć dokładnie w miejscach, z których je wykonano przed 120 laty...
 
 
Mapa SerwisuAktualizacjePodziękowaniaKontakt
Strona główna