Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Moja ulicaCiekawe obiektyZniszczenia 1945FortyfikacjePowodzieŚląski RzymPanoramy
Fotografie
 
O znaczeniu średniowiecznej Nysy dobitnie świadczą jej zaawansowane fortyfikacje. Na starych rytach wygląda ona pięknie i groźnie zza osłony licznych baszt spiętych wysokimi murami, obejmujących ją ciasnym pierścieniem. Dwa mosty na rzece oraz gęsta zabudowa z mnogością kościołów i wspaniałą wieżą ratusza dają świadectwo zamożności jej mieszkańców.
Z upływem czasu zmieniały się obronne budowle miasta, lecz nie miejsce tutaj na powielanie szczegółowych opracowań, dotyczących tej materii. Należy jednak zaznaczyć, że o ile istnienie średniowiecznych umocnień podnosiło prestiż miasta, o tyle otoczenie śródmieścia przez Austriaków w latach 1643 - 1656 niezwykle rozbudowanym systemem fortyfikacji zahamowało jego rozwój na blisko dwieście pięćdziesiąt lat. Nysa, z ośrodka wiodącego w tej części Śląska, została zepchnięta do roli wyłącznie militarnej, opóźniając się gospodarczo nawet w stosunku do wielu mniejszych miast. Państwo pruskie po zajęciu Śląska w 1742 r. rozpoczęło kolejny etap budowy nyskich fortyfikacji, otaczając miasto zewnętrznym, oddalonym od śródmieścia łańcuchem umocnień. Z Nysy uczyniono twierdzę.
Żeby uświadomić sobie ogrom pracy i kosztów poniesionych przy budowie pruskich fortyfikacji, warto poświęcić pogodny dzień na rowerową wycieczkę, by przyjrzeć się im z bliska. Ciągną się one kilkukilometrowym pasmem fortów, redut i bastionów; ogarniają miasto od północy po krawędzi wysokich wzgórz, aby - po zejściu nad rzekę - otoczyć je od wschodu i południa zygzakami zewnętrznej fosy i górujących nad nią flesz. Warto zabrać ze sobą współczesny plan miasta oraz trochę dawnych fotografii, aby odszukać i stanąć dokładnie w miejscach, z których je wykonano przed 120 laty...
 
 
Mapa SerwisuAktualizacjePodziękowaniaKontakt
Strona główna