This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Moja ulicaCiekawe obiektyZniszczenia 1945FortyfikacjePowodzieŚląski RzymPanoramyFotografie
Spis Ulic
 

Niewielu mieszkańców zna historię swojej ulicy i wie, jak wyglądała dawniej, 60 - 120 lat temu. Najstarsi nysanie jeszcze pamiętają rzędy wypalonych kamienic i unoszący się odór stęchlizny, zionący z zalegających miasto gruzów. Najmłodsi - zwykle nie wiedzą, jak nazywała się ich ulica jeszcze przed kilkunastu laty.

Analizując plany Nysy z okresu minionych 120 lat, łatwo zauważymy, że nazwy ulic wielokrotnie ulegały zmianom*). Zarówno za niemieckiej, jak i polskiej administracji głównym powodem były - i są nadal - przesłanki polityczne. Wskutek przemianowania na początku lat 90-tych ponad dwudziestu nyskich ulic i placów, zniknęły z narożników kamienic nazwiska zarówno owianego ponurą sławą założyciela Cze-Ka, jak i zwykłego polskiego górnika - postaci wykorzystanej dla stworzenia atmosfery współzawodnictwa pracy. Usunięto nazwiska radzieckiego zdobywcy miasta i - owianego legendą - polskiego generała. Pewne zmiany można uzasadnić wyrządzonym złem. Inne nasuwają pytania w rodzaju: dlaczego poszły w niepamięć robotnicze święto oraz pole bitwy, ciężko okupione krwią polskich żołnierzy? Z drugiej strony - jak na ironię - ostała się nazwa, upamiętniająca zjednoczenie dwóch wiodących partii w późniejszą „przewodnią siłę narodu”...

Wskutek zmiany orientacji politycznej zdecydowano o wymazaniu śladów historii, o której wielu Polaków chciałoby zapomnieć; historii bolesnej, o której jednak powinniśmy pamiętać - choćby dlatego, by jej nie powtórzyć.

Przemianowanie nyskich ulic miało jednak niezaprzeczalny walor: przywrócono wiele nazw historycznych, o ile nie kojarzyły się one z militaryzmem i administracją niemiecką. Czy jednak - aby bez potrzeby nie burzyć pomników i stawiać nowych, na jakiś czas „właściwych” - nie byłoby lepiej zachować daleko idące spojrzenie w przyszłość, nadając ulicom nazwy odporne na wiatry historii?

*) Nazwy ulic obok fotografii podano w kolejności historycznej.
 
 
Mapa SerwisuAktualizacjePodziękowaniaKontakt
Strona główna