Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Moja ulicaCiekawe obiektyZniszczenia 1945FortyfikacjePowodzieŚląski RzymPanoramy
Fotografie
 
Niegdyś Nysa należała do najważniejszych miast na Śląsku. Świadczą o tym liczne formy graficzne, jakie pozostały z czasów jej świetności. Miasto urzekało malowniczym położeniem w dolinie Nysy Kłodzkiej, u stóp błękitnych górskich pasm; imponowało wieżami kościołów i basztami miejskich umocnień.
Po kataklizmie ostatniej wojny nie tylko śródmieście zbudowano od podstaw. Dzisiaj trudno znaleźć miejsca, skąd można by podziwiać rozległe panoramy, jakie utrwalono na obrazach sprzed stu - i więcej - lat. Miasto otacza dziś szereg nowych osiedli - blokowisk, skutecznie przesłaniających widok pozostałości starej Nysy. Wzgórza i fortyfikacje porosły wysokimi drzewami, więc swoje wędrówki z kamerą podjęłam w kwietniu, kiedy jeszcze można cokolwiek dojrzeć spomiędzy bezlistnych konarów.
Dzięki uprzejmości Proboszcza parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła, możemy zobaczyć, jak obecnie wygląda centrum Nysy widziane z kościelnych wież. Przypomina ono wygląd Śródmieścia sprzed lat jedynie dzięki zachowanemu układowi urbanistycznemu i pojedynczym, ocalałym obiektom architektonicznym.
Porównując dawne i współczesne panoramy oglądane z tego samego miejsca, możemy sobie uświadomić, jak bardzo zmieniło się nasze miasto w ostatnim półwieczu.
 
 
 
Mapa SerwisuAktualizacjePodziękowaniaKontakt
Strona główna