Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Moja ulicaCiekawe obiektyZniszczenia 1945FortyfikacjePowodzieŚląski RzymPanoramy
Fotografie
 
Cechą, wyróżniającą Nysę spośród innych śląskich miast, są niewątpliwie jej budowle sakralne. Zbliżając się z którejkolwiek strony, już z daleka dostrzegamy malowniczo położone w dolinie Nysy Kłodzkiej miasto, z górującym nad nim stromym dachem katedry oraz strzeliste wieże wielu kościołów.
Należąc przez wieki do księstwa biskupiego, Nysa uniknęła wielu konfliktów. Kolejni biskupi objęli swoje miasto szczególnym mecenatem, finansując wiele miejskich przedsięwzięć oraz stwarzając warunki do zakładania zgromadzeń zakonnych, które z kolei wtapiały się w miejską społeczność budując klasztory, szkoły, szpitale, kościoły. Na ten właśnie okres przypadł największy rozkwit miasta, którego znaczenie szybko rosło, a w czasach reformacji
- kiedy Wrocław stał się głównym jej ośrodkiem - biskupi właśnie tutaj przenieśli swoją rezydencję. Miasto oparło się reformacji i pozostało w ogromnej większości katolickie nawet po zajęciu go przez luterańskie Prusy, co dokonało się w roku 1741.
Na przestrzeni swojej prawie 800-letniej historii Nysa posiadała ponad dwadzieścia świątyń, wiele klasztorów oraz szkół prowadzonych przez Kościół. Burze dziejowe oraz okresy zarówno rozwoju, jak i upadku znaczenia miasta pociągały za sobą wyraźne zmiany, widoczne również w budownictwie sakralnym.
Jedne obiekty niszczono, aby ułatwić obronę, inne wyburzano celem budowy nowych, czy też zmiany ich lokalizacji. I tak - na miejscu dzisiejszego kościoła Św. Jakuba istniały trzy wcześniejsze obiekty: drewniany kościółek, kolegiata romańska i wczesnogotycka świątynia. Na terenie Nysy i jej przedmieściach odnotowujemy istnienie również innych dawnych kościołów, pod wezwaniem: Św. Jana Chrzciciela, Św. Mikołaja, Matki Boskiej w Różach, Św. Anny, Św. Krzyża, Św. Józefa, pierwszy kościół Św. Piotra i Pawła, Wniebowzięcia NMP (pierwszy - gotycki kościół bożogrobców) i dwa - istniejące w różnych epokach kościoły Św. Katarzyny. Budowle te możemy odnaleźc jedynie wpatrując się w stare sztychy, ryciny i - jak w przypadku drugiego kościoła p/w Św. Katarzyny - fotografie.
Należy przyznać, że - podobnie jak trwająca od wieków Stolica Piotrowa - tak i Nysa, opierając się przez stulecia wpływom reformacji, zasłużyła na miano Śląskiego Rzymu. Lecz wydaje się, że nie tylko fakt istnienia licznych kościołów, ale również dzieła świeckiej architektury przyniosły miastu sławę i ten przydomek. To właśnie z Włoch docierały do północnej Europy trendy szeroko pojętej sztuki renesansu, a później - baroku. Najwydatniejszym przykładem naśladownictwa tendencji tej epoki jest powstała w Nysie w latach 1700 - 1701 Fontanna Trytona, wzorowana na rzymskiej "Fontanna del Tritone" z 1637r. O celu obranym przez jej fundatorów świadczy napis nad herbem: "S.P.Q.N." - "Senatus Populusque Nissiensis" co znaczy: "senat i lud nyski" (starożytni Rzymianie zwyczajowo umieszczali na budowlach napis S.P.Q.R. - "Senatus Populusque Romanus" - czyli "senat i lud rzymski").
Część nyskich zabytków przetrwała katastrofę II wojny światowej. W czasy dawnej świetności biskupiego księstwa możemy się dziś cofnąć podziwiając wspaniałą panoramę miasta, ukoronowaną pasmem Sudetów; miasta nadal strzeżonego dumnymi wieżami kościołów, w którego sercu bije Fontanna Trytona.
 
 
Mapa SerwisuAktualizacjePodziękowaniaKontakt
Strona główna