Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
START!DyskusjaKontakt
Porównania Mapa Linki Co badamy? Cel projektu... Strona grantu Autor
Co badamy? Cel projektu...
Opole – wczoraj i dziś... Oto nazwa naszego projektu, którego celem jest pokazanie stolicy Górnego Śląska przed I i II Wojną Światową oraz po wojnie. Pokazanie Opola na przedwojennej fotografii i skonfrontowanie architektury, układów urbanistycznych czy po prostu – ludzi, z dzisiejszym miastem pokaże zmiany jakie zaszły na przestrzeni ostatnich stu lat. Teren naszych badań nie będzie ściśle określony. Nie skupimy się tylko na jednym fragmencie Opola, lecz pokażemy miasto z różnych stron, z różnych perspektyw. Dzięki temu każda osoba, która zapozna się z wynikami naszej pracy, będzie mogła znaleźć coś dla siebie, zobaczyć swój fragment Opola.

Skupimy się na tym aby pokazać – kamienice w okolicach rynku, Plac Wolności – jako miejsce niezwykle ważne w historii Opola przedwojennego (politycznie i społecznie), Plac Daszyńskiego i zmiany jakie na nim zaszły, Plac Kopernika – miejsce handlu, a także okres napięcia społecznego – czas Plebiscytu.

Projekt rozpoczęliśmy od przeszukania dostępnej literatury i internetu w celu znalezienia przedwojennych fotografii Opola – interesujących nas miejsc. Po odnalezieniu interesujących nas materiałów i wybraniu tych, które będzie można skonfrontować z dzisiejszymi fotografiami, rozpoczęliśmy drugi etap prac – w terenie. We wrześniu – 29 i 30 z dokładnymi danymi, skanami starych fotografii, widokówek i opisów ruszyliśmy na miasto. Wykonaliśmy serię zdjęć – starając się zachować identyczne ujęcia jak te sprzed wojny. Następnie rozpoczęliśmy żmudny proces opisu, katalogowania i umieszczania na stronie internetowej naszych porównań. Ostatnim etapem prac będzie stworzenie wirtualnej mapy z dokładnymi punktami miejsc, w których robiliśmy zdjęcia.
Wynik pracy będzie udostępniony na stronie internetowej, która – mamy nadzieję – będzie sukcesywnie rozwijana także w późniejszym czasie.
09.10.2010, 11:32
Zobacz też...
Warto zobaczyć także: ciekawe linki
25.09.2010, 11:32

Plan pracy:

Projekt wspierany przez:

Uniwersytet Opolski
Instytut Socjologii UO
Urząd Marszałkowski woj. opolskiego
Jesteś licealistą? Uczysz się w Opolu? Chcesz się przyłączyć? Napisz do nas!
Opole Wczoraj i Dziś
Powered by CMS_list_E 2010 CC LuQe Open Source Group
Some rights reserved