Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
NYSA
MIASTO NYSA
Kategorie
Informacje o Nysie
Społeczność
Informacje
Stadion w Nysie
24.05.2008
Grzebiąc w zasobach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, natrafiłem na numer 26 "Oberschlesien im Bild" ("Górny Śląsk w obrazach") z 26 czerwca 1925 roku. Nawiązując do dyskusji na temat przyszłości stadionu Stali, pozwalam sobie zamieścić tłumaczenie artykułu z czasu powstania tego obiektu.
27 i 28 czerwca [1925 roku] zostanie uroczyście otwarty prawdopodobnie największy obiekt sportowy Śląska, stadion w Nysie. "Wanderer" w 20 numerze "Oberschlesien im Bild" z 27 czerwca 1924 roku przedstawił plan i rysunek obiektu, który po długiej, często spotykającej się z nieuzasadnioną wrogością pracy, został teraz ukończony i oddany do użytku. Teren wokół stadionu uzupełniają dwa boiska wielkości 7950m² i 2500m², plac zabaw dla dzieci wielkości 400m² i teren do ogólnego wykorzystania wielkości 1200m². Właściwy stadion otacza sześć stojących naprzeciw siebie trybun, mogących pomieścić ponad 15000 widzów. Po stronie zachodniej jest około 1500 miejsc siedzących. Murawa o powierzchni 11500m² otoczona jest długim na 432 metry torem żużlowym, podwyższonym na zakrętach. Jest on szeroki na 6 metrów, a na 135-metrowym prostym odcinku po stronie zachodniej na 7,2 metra. Boisko od widowni oddziela balustrada. Po stronie zachodniej dostępne są także tory do skoku w dal, rzutu oszczepem, pchnięcia kulą, pchnięcia kamieniem (?) itd. Na murawę składa się starannie dobrana kompozycja różnych gatunków traw z niewielkim dodatkiem białej koniczyny. Środkową warstwę mocno utwardzonej bieżni stanowi żużel, pokrycie - wyborna mieszanka przesianego żużla parowozowego, czarnego humusu, piaszczystej gliny i ostrego piasku. Kierunek głównej osi wszystkich boisk w obiekcie to - możliwie najkorzystniej - NNW-SSE. Wszystkie tereny trawiaste uzbrojone są w przyłącza wody i zaopatrzone w odpowiednią ilość hydrantów. Podwójny drenaż odwadnia bieżnię i główne boisko. Dojścia widzów na widownię i zawodników na murawę są wyraźnie oddzielone. Bogate obsadzenie drzewami i krzewami dodaje obiektowi szczególnego wdzięku. Wysoka na 1,8m siatka druciana na betonowych słupkach chroni teren przed wejściem niepożądanych osób. Szeroka aleja prowadzi na plac z kasami biletowymi i bramami wejściowymi.
*

Zdjęcie nr 1 (na górze) prezentuje model obiektu, wiernie oddany w rzeczywistości, wywołujący podziw podczas budowy nadzorowanej przez inspektora budowlanego Seulensa. Zdjęcie nr 2 przedstawia widok ogólny obiektu w trakcie budowy. W którymś z następnych numerów mamy nadzieję przedstawić czytelnikom pełny widok tego zarówno potężnego, jak i pięknego miejsca; planujemy wykonać zdjęcie z balonu lub samolotu.

Autorem tłumaczenia jest Jędrek z forum.nysa.pl
stadion miejski
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012-2018
Inne projekty: Użyj wyszukiwarki | Interaktywne mapy | Opole dawniej | Aplikacje