Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
NYSA
MIASTO NYSA
Kategorie
Informacje o Nysie
Społeczność
Informacje
Elektrownia Wodna
26.09.2014
Na terenie Nysy znajdują się dwie elektrownie wodne. Budowa pierwszej rozpoczęła się jeszcze przed I Wojną Światową. Druga powstała w okresie PRL-u na tamie Jeziora Nyskiego.
W tej lapidarnej notatce postaram się przybliżyć historię najstarszej elektrowni wodnej - czyli tej, która znajduje się przy ulicy Armii Krajowej. Na stronie właściciela obiektu - Elektrowni Turon - możemy przeczytać, iż pomysł na wybudowanie elektrowni wodnej w tym miejscu zrodził się już w czasie wielkiej rewolucji przemysłowej - czyli w XIX wieku. W tamtym czasie władze miejskie podjęły decyzję o wykorzystaniu najnowszych zdobyczy nauki i postawieniu w okolicy dzisiejszego jazu elektrowni wodnej, która zasilałaby pompy miejskich wodociągów.

elektrownia
Druga połowa XIX wieku, betonowy jaz jeszcze bez budynu wodociągów. W tle widać wieżę kościoła garnizonowego i drewniany most łączący śródmieście z północną częścią miasta.

Zdecydowano się na postawienie małej elektrowni w miejscu naturalnego jazu jaki utworzył się na rzece Nysie na przestrzeni wieków. W tym właśnie miejscu wybudowano betonowy jaz, który później został połączony z małym budynkiem elektrowni. W 1907 roku projekt budynku został ukończony, ale już wówczas było wiadomo, że będzie potrzebna dalsza rozbudowa. Zapotrzebowanie na elektryczność rosła wraz ze wzrostem liczby mieszkańców i rozbudową miejskiej kanalizacji. W latach 1913-1915 oddano do eksploatacji pierwszy zespół wodnych turbin. Kolejne turbiny wstawiono w latach 1925-1927 i ostatecznie ukształtowano budynek na taki jaki znamy i dziś. Producentem turbin była firma Siemens. Co ciekawe do dziś te przedwojenne turbiny, które swoje źródła mają w rewolucji przemysłowej, pracują w nyskiej elektrowni. Moc elektrowni wynosiła 760-765 kW i taka była aż do 1993 roku kiedy to przeprowadzono ostatnią – trzecią – rozbudowę. W tym roku – 1993 – zamontowano drugi zespół turbin, który ma moc 315 kW. Drugi zespół turbin wyprodukowała firma Flygt.

elektrownia
Plan nieistniejącego budynku elektrowni, który zasilał wodociągi.

elektrownia
Początek XX wieku. W miejscu dzisiejszej elektrowni znajdował się budynek wodociągów. W tle kamienice znajdujące się do dziś na ulicy Wolności.

elektrownia
Widok na elektrownię po przebudowie w 1926 roku. W tle budynek rzeźni.

elektrownia
Przełom lat 30 i 40.

Budynek elektrowni składa się z dwóch bloków, które pracują niezależnie od siebie. Pierwszy to ten przedwojenny blok Siemensa. Zainstalowano w nim hydrozespół z turbiną Francisa. Nieustannie pracuje od 1927 produkując energię dla Nysan. W drugim bloku znajduje się kanał o długości 19 metrów. Jego zadaniem jest doprowadzanie wody do turbiny. Woda przepływa bezciśnieniowo. Dalej, specjalny przewód obudowany w żelbet, przepuszcza wodę do komory turbinowej (układ lewarowy).

elektrownia
Zdjęcie wykonane w 1945 roku po przejściu frontu przez Nysę. Budynek elektrowni przetrwał wojnę, ucierpiał jedynie dach. W tle zniszczone kamienice przy ul. Wolności.

elektrownia
Zdjęcie wykonane w 1945 roku po przejściu frontu przez Nysę. Budynek elektrowni przetrwał wojnę, ucierpiał jedynie dach.

Dalej znajduje się hydrozespół Flygt wybudowany w 1993 roku. Wówczas dokonano ostatniej dużej przebudowy elektrowni. Aby zainstalować nową turbinę z osprzętem trzeba było wyburzyć część stropów i ścian postawionych tam jeszcze w 1927. W nowej części znajduje się turbina, przekładnia i generator - całość zanurzona w wodzie. W nowej części elektrowni znajduje się także hala maszyn, rozdzielnia energetyczna, stacja transformatorowa oraz pomieszczenia biurowe i gospodarcze.

elektrownia

Elektrownia w sierpniu 2014. Zdjęcie panoramiczne. Na lewym brzegu widoczny budynek Oficerskiego Kasyna (1910), dalej dawna fabryka samochodów, kościół św. Franciszka z Asyżu, most Bema i dzielnica Podzamcze.

elektrownia
Wnętrze budynku. Fotografia wykonana przez pracowników elektrowni Tauron.

elektrownia
Brzeg rzeki od strony alei Roosvelta. Za drzewami widoczna elektrownia.

elektrownia
Elektrownia w sierpniu 2014. Zdjęcie panoramiczne. Po lewej stronie budynek elektrowni, po prawej ulica Ogrodowa.

Źródła:
tauron-ekoenergia.pl
dolny-slask.org.pl
historia
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012-2018
Inne projekty: Użyj wyszukiwarki | Interaktywne mapy | Opole dawniej | Aplikacje